Makyaj Süngeri Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

En iyi makyaj süngeri hangisi diye merak ediyorsanız; bunu sizin ihtiyaçlarınız ve ne sıklıkta makyaj yaptığınız belirleyecektir. Gelin yazımızda detaylıca inceleyelim.

Güzel Kadın

Güzel Kadın

@guzelkadin

Eklenme

:13 Tem 2023 - 01:24

Güncellenme

:24 Tem 2024 - 00:41

Makyaj Süngeri Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Dijital ortamlarda sunulan yaratıcı içerikler, güzellik üzerine paylaşım yapan blogger’lar ve kozmetik dünyasındaki sürekli gelişen ürün gamı sayesinde iddialı makyajlar yapmak artık çok kolay! Cildinizi ve ten tonunuzu tanıdıktan, kendinize uygun ürünler edindikten sonrası el becerinize kalır. Elbette, kullanacağınız malzemelerle işinizi kolaylaştırabilir, kusursuz makyaja giden yolda doğru adımlar atabilirsiniz. Bu noktada makyaj süngeri elinizin altında bulunması gereken önemli bir malzeme olarak öne çıkar.

Makyaj Süngeri Nedir, Ne İşe Yarar?

Makyaj süngeri, farklı formlardaki cilt bakım ve kozmetik ürünlerini tene eşit şekilde yaymanızı sağlar. Cildinizde renk eşitsizliği, pütürtü, dalgalanma gibi sorunlar oluşuyorsa makyaj esnasında uygun bir sünger kullanmalısınız. En iyi makyaj süngeri hangisi diye merak ediyorsanız; bunu sizin ihtiyaçlarınız ve ne sıklıkta makyaj yaptığınız belirleyecektir.

Makyaj süngeri temelde makyaj esnasında kullandığınız fondöten, kapatıcı ya da aydınlatıcı gibi malzemeleri kolaylıkla sürmenize yarar. Makyaj süngerini ılık su ile temizleyebileceğiniz gibi doğal içerikli sıvı sabunla köpürterek de yıkayabilirsiniz.

Makyaj Süngeri Çeşitleri Nelerdir?

Makyaj süngerleri farklı kullanım alanlarına göre kategorilere ayrılır. Ne amaçla kullanacağınızı belirledikten sonra makyaj süngeri çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Yumurta Biçimli Makyaj Süngeri

Özellikle krem ve sıvı türdeki makyaj malzemelerini cilde kolaylıkla sürmek için tasarlanan yumurta şeklindeki bu ürün son derece pratik bir kullanım sunar. Yumurtaya benzer formu sayesinde yüzünüzdeki hemen her kıvrıma uyum sağlar. Yumurta şeklindeki makyaj süngeri ne işe yarar diye soracak olursanız; işlevsellik özelliğinin öne çıktığını söyleyebiliriz. Burun kenarları, göz oyukları gibi erişilmesi zor, küçük girintilere de eşit biçimde makyaj malzemesini ulaştırır. Süngeri ıslatıp fazla suyunu sıktıktan sonra uygulayacağınız malzeme ile teninizi buluşturabilirsiniz.

Kama Makyaj Süngeri

Düz kenarlara sahip kama makyaj süngerleri göz altı ve kaş çevresine yapacağınız makyaj uygulamaları için en ideal çeşittir. Hafif tampon hareketlerle uyguladığınızda hassas cilt yapısına sahip olsanız bile herhangi bir sorun yaşamazsınız. Kama makyaj süngeri kuru olarak da kullanılabilir.

Silikon Makyaj Süngeri

Sıvı ve krem fondötenleri cilde eşit biçimde yaymak için tercih edebileceğiniz silikon makyaj süngeri, ürünü emme ihtimali olmadığından tasarruflu bir malzemedir. Makyaj süngeri temizleme bakımından da avantajlar sağlar. Diğerlerinden farklı olarak, makyaj ürününü önce elinizle yüzünüze sürmeli, ardından silikon sünger aracılığı ile yaymalısınız.

Mikrofiber Makyaj Süngeri

Toz yapıdaki ürünleri teninize kusursuz şekilde yedirmek için seçebileceğiniz bir başka sünger çeşidi ise mikrofiber olanlardır. Küçük makyaj süngeri arıyorsanız, boyut olarak da size avantaj sağlar. Bu ürünün yoğun lifleri vardır ve bu sayede tam kapatıcılık özelliği gösterir. Sık sık allık ya da bronzlaştırıcı kullanıyorsanız, yine mikrofiber makyaj süngerinden destek alabilirsiniz.

Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır?

Silikon makyaj süngeri dışındaki tüm çeşitlerde bir miktar suya ihtiyacınız olacaktır. Süngeri temiz bir kap içerisine doldurduğunuz suya batırarak işleme başlayabilirsiniz. Ancak suyun fazlasını mutlaka sıkarak süngeri hafifletmelisiniz. Ardından kullanacağınız makyaj ya da cilt bakım ürününden süngere bir miktar alarak cildiniz üzerinde uygulamaya geçebilirsiniz. Makyaj süngeri nasıl temizlenir sorusunun cevabını da hemen verelim. Tıpkı kullanmaya başlarken yaptığınız gibi; temiz bir kap suya sünger tamamen temizlenene kadar batırıp çıkararak bakımını yapabilirsiniz. Bunu, akan musluk altında da gerçekleştirmeniz mümkün olur. Süngeri, önceden makyaj fırçası ile karıştırdığınız sıvı malzemeleri karıştırmak için de kullanabilirsiniz. Hangi amaç için kullanırsanız kullanın; uygulama sonrasında makyaj süngeri hava alan bir yerde kurumaya bırakılmalıdır.

Makyaj Süngeri Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kusursuz bir makyaj görünümü elde etmenin, fırça izi olmayan ışıltılı makyajların püf noktalarından biri olan makyaj süngeri nedir öğrendiğimize göre, şimdi bu ürünü satın almadan önce ve kullanımı sırasında nelere dikkat edeceğimize değinelim…

Makyaj süngerinin pürüzsüz bir yapıda olmasına, yumuşaklığına ve emiciliğine dikkat etmelisiniz. Emiciliği yüksek olan makyaj süngerleri homojen bir dağılıma olanak verirler. Eğer yoğun bir kapatıcılık arzu ediyorsanız (yara izi ya da cildinizde ciddi ton farklılıkları varsa) makyaj süngerini kuru kullanmayı deneyebilirsiniz. Cildiniz kuru ise süngerinizi ıslatmak için termal su tercih edebilirsiniz. Böylece uygulayacağınız kozmetik ürün cildinizle çok daha kolay bütünleşecektir. Makyaj süngerini teninize sürtmek yerine tampon hareketlerle ve nazikçe yedirin. Böylece hem cildiniz tahriş olmaz, hem de fondoten ya da aydınlatıcı çok daha etkili bir görünüme sahip olur. Makyaj malzemeleri tutkunuysanız, yüze parlak ve aydınlık bir görünüm kazandıran aydınlatıcıları daha yakından tanımanızda fayda olabilir! Sünger malzemesinin doğal içerikli olması avantajlı olacaktır. Dokusu, ergonomik olması ve parfüm içermemesi de makyaj süngeri seçerken dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alır. Makyaj süngerini temizlerken süngeri yıkadığınızda hacminin arttığını göreceksiniz ancak iyi bir makyaj süngeri sıktıktan sonra hızlıca eski yapısına dönmelidir. Kozmetik kullanım için küçük boyuttaki makyaj temizleme süngeri ideal olurken cilt bakımında kullanmak için biraz daha büyük olanları tercih edebilirsiniz. ​​Makyaj süngerinizin sivri bölümlerini göz altı ve burun kenarlarında kullanabilirsiniz. Daha geniş olan kısımlarını ise yüzünüzün diğer alanlarında kullanabilirsiniz.


Kusursuz, profesyonel ellerden çıkmış gibi görünen bir makyaj uygulaması için tek ihtiyacınız olan doğru malzemeler. Makyaj süngeri seçiminden sonra elinizdeki kozmetik ürünlerle günlük makyajınızı, gece makyajı ya da baking makyajı yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Maksimum karakter sayısına ulaştınız.

Kalan karakter: