Aşk Dili Nedir? Kendi Aşk Dilinizi Nasıl Bulursunuz?

Birbirinden farklı 5 sevgi dili var. Siz sevginizi nasıl gösteriyorsunuz?

Güzel Kadın

Güzel Kadın

@guzelkadin

Eklenme

:07 Eki 2022 - 17:51

Güncellenme

:24 Nis 2024 - 04:00

Aşk Dili Nedir? Kendi Aşk Dilinizi Nasıl Bulursunuz?

Biraz romantik hissettiğinizde sevdiğiniz kişiye yemek yapıyor, etrafı mumlar ve çiçekler ile süslüyor musunuz? İşte bu durum aşk dillerinden bir tanesidir. Bunun yanında romantik hissettiğinizde sadece sevdiğiniz kişinin yanında oturmak istiyorsanız bu da diğerinden farklı, yanlış ya da olmaması gereken bir durum değil, bu da sizin aşk dilinizdir. Hepimiz sevgiyi farklı şekilde ifade eder ve farklı şekillerde alırız.

Örneğin; sevgilinizin doğum günü için aylardır tatil planları ve organizasyonlar yapıyor olabilirsiniz. Bu sizin aşkınızı ve sevginizi gösterme biçiminiz. Hazırladığınız doğum günü hediyesi karşısında sevgilinizin “ne gerek vardı, bir yemeğe çıksak yeterdi” sözü ise yaptığınız organizasyonları sevmediğini göstermez. Bu cümleler ve tepki de onun sevgisini gösterme biçimidir.

Kendinizin ve sevdiğiniz kişinin aşk dilini anlamak, saha sağlıklı ve daha düşünceli bir ilişki için oldukça önemlidir. Onu ve kendinizi tanıdığınızda kafanızdan pek çok soru işareti kalkar ve durumlar karşısında ne tepkiler vermeniz gerektiğini bilirsiniz. Gelin aşk dilinizin hangisi olduğuna bakalım.

Aşk dillerinin türleri nelerdir?

İlk kez 1992 yılında evlilik danışmanı Dr. Gary Chapman tarafından “The 5 Love Languages” kitabında tanıtılan beş sevgi dili vardır. Beş sevgi dili şunlardır:

Olumlama kelimeleri Kaliteli zaman Temas Eylemler Hediyeler

Bu arada bu sevgi dilleri sadece aşk hayatınızda değil, arkadaşlık ilişkilerinizde, aile ilişkilerinde ve platonik ilişkilerde de geçerlidir.

Aşk dili: Olumlama kelimeleri

Kabul edilen ilk aşk dili; olumlama sözleridir ve sevgi, aşk içeren duygularınızı sık sık dile getirmek ya da ifade etmekten geçer.

Sevdiğiniz kişileri sık sık takdir ediyor onu sevdiğinizi rahatlıkla söyleyebiliyorsanız aşk diliniz olumlama kelimeleri olabilir. Karşınızdaki kişiyi çok mutlu edecek bu dil genellikle aşağıdaki cümlelerin sık kullanılması ile meydana gelir.

Seni seviyorum Yapabilirsin Seninle gurur duyuyorum İyi ki varsın, teşekkür ederim vb.

Aşk dili: Kaliteli zaman

Evet aklınıza gelen şey muhtemelen doğru. Bu aşk dili; adı üzerinde sevdiğiniz kişiyle kaliteli zaman geçirmek ve kaliteli zaman yaratmaktan oluşur.

Sevgi dili kaliteli zaman olan bir insan, en çok değer verdiği insanlar birlikte olduğunda sevildiğini ve takdir edildiğini hissedebilir.

Aşağıdaki durumlarda kaliteli zaman sevgi dillerinizden biri olabilir:

Bir partnerle yeterince zaman geçirmediğinizde bağlantınızın koptuğunu hissedersiniz. Başkalarıyla vakit geçirmek için çok çabalarsınız. Sevdiğiniz kişi ile hiçbir planınız olmadığında gergin hissedersiniz. Sevdiğiniz kişi ile dizi izleyerek vakit geçirdikten sonra zamanı farklı değerlendirebilir miydik gibi düşünceler içine girersiniz.

Eğer kaliteli zaman aşk dili size değil de partnerinize aitse, onu mutlu etmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Her hafta bir date günü organize edebilirsiniz. Uyandığınızda birkaç dakika ona sarılın. Birbiriniz ile konuşurken telefonunuz ile ilgilenmeyin. Ne kadar meşgul olursanız olur birlikte bir şeyler yapmak için vakit yaratmayı deneyin.

Aşk dili: Temas

Fiziksel temas da diğer bir sevgi dilidir. Bunun, duruma ve kişiyle olan ilişkinizin türüne bağlı olarak farklı görünen, uygun, rızaya dayalı bir temas olduğunu öncelikle söyleyelim.

Sevgi dili fiziksel temas olan kişiler, başkalarıyla bağlantı kurmak için dokunmaya ihtiyaç duyar. Sevgiyi fiziksel dokunuşla ifade etmek, sarılmak, elinizi tutmak, kolunuza dokunmak gibi küçük fiziksel hareketlerle gerçekleşebilir.

Eğer aşağıdaki durumları yaşıyorsanız, sevgi diliniz temas olabilir.

Partnerinizden fiziksel bir sevgi görmediğinizde kendinizi yalnız veya kopuk hissedersiniz. Özellikle bir partner sizi rastgele öptüğünde sevildiğinizi hissedersiniz.

Aşk dili: Eylemler

Eylemlerin kelimelerden çok daha güçlü olduğuna inanıyor ve sevginizi söylemek yerine gösteriyorsanız, sizin aşk diliniz eylemler olabilir. Eylemler karşınızdaki kişi için düşünceli bir şeyler yapmaktan geçer ve bu her zaman romantik ve büyük şeyler olmak zorunda değildir.

Eğer sevdiğiniz kişi size bir iş için yardım ediyorsa

Yorulduğunuzda sizinle ilgileniyorsa

Kötü bir gün geçirdikten sonra yanınızda arkadaşınız ya da aşık olduğunuz insan varsa karşınızdaki kişinin aşk dili eylemler olabilir. Tabii siz bu gibi durumlarda bulunuyorsanız sizin de aşk diliniz eylemler olabilir..

Aşk dili: Hediyeler

Hediyeler de bir başka aşk dilini ifade eder. Sevginizi sözcükler ya da eylemler ile gösteremeyebilirsiniz. Bu noktada hediyeler ortaya çıkar ve karşınızdaki kişiyi mutlu etmek için ona hediyeler alırsınız. Bu hediyeler lüks seçenekler olmak zorunda değil.

Sevdiğiniz insanın çok istediği bir defteri almak bile ona olan sevginizi gösterme biçimini ifade eder.

Bir başka aşk dili de bizce kokudur. Kokunun insan duyguları ve hatırları üzerinde kanıtlanmış birçok etkisi var. Hangi aşk diline sahip olursanız olun iyi bir koku çekiciliğinizi arttırmaya yardımcı olacaktır. Bu noktada Axe Deodorant ve Parfümlerinin birbirinden farklı kokularını keşfetmeyi unutmayın.

Not: Hepimiz sevgiyi farklı şekillerde ifade ederiz. Bunun sadece bir araştırma olduğunu unutmayın. Yukarıda bahsettiğimiz dillerden birine ya da birkaçına sahip olabilirsiniz. Bu sizin kişiliğiniz ile ilgilidir. Romantik ilişkilerinizde sizin ve karşınızdakinin neden mutlu olduğunu bularak ilişkinizi daha güçlü ve sağlam temeller üzerine kurabilirsiniz.

Ayrıca Bağlanma ve Yakınlık Kurma Korkusu Nedir? Ve İlişkinizde Görmezden Gelmemeniz Gereken İşaretler yazılarımız da ilginizi çekebilir.

YORUMLAR

Maksimum karakter sayısına ulaştınız.

Kalan karakter: