Çevrimiçi flört uygulamalarında seçenek felci nedir? Nasıl aşılır?

Çevrimiçi flört uygulamaları ile onlarca potansiyel partneri kaydırıp duruyoruz. Peki bu avantaj mı? Seçenek felci nedir, detaylar yazımızda.

Güzel Kadın

Güzel Kadın

@guzelkadin

Eklenme

:12 Tem 2023 - 19:20

Güncellenme

:24 Tem 2024 - 00:41

Çevrimiçi flört uygulamalarında seçenek felci nedir? Nasıl aşılır?

Seçenek felci, çevrimiçi flört dünyası için geçerli olan gerçek bir fenomendir. Bu durum, kısaca çok fazla seçeneğin altında ezilme hissi olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla birinin seçebileceği çok fazla seçeneği olduğunda ve hiçbirini seçmediğinde ortaya çıkar. Çevrimiçi flört uygulamalarında gezerken seçenek felci tuzağına düşmenin de oldukça kolay olduğunu belirtelim. Sonuçta pek çok potansiyel eşleşme var ve onlarca seçeneğin arasından sizin için kimin doğru olduğunu bulmaya çalışmak zor olabilir.

Flört uygulamaları çok fazla seçenek sağlıyor

Seçenek felci ne demek, açıkladık. Bu terim psikolog Barry Schwartz’ın 2004 tarihli “Seçim Paradoksu: Neden Daha Çok Azdır” adlı kitabında tartıştığı bir olgu. Kitapta Schwartz, ne kadar çok seçeneğimiz varsa, karar vermenin o kadar zor olduğunu ve çoğunlukla ne olursa olsun seçimimizden tatmin olmadığımızı savunuyor.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan flört uygulamalarını düşününce, seçenek felciyle bağlantı kurmak da son derece anlaşılabilir. Çünkü bu tür uygulamalar bize, kimseyle gerçek bir bağlantı kurmadan sonsuz bir kaydırma döngüsü sunuyor. Hatta biriyle eşleştiğimizde bile, sadece bir mesaj kadar uzaktaki potansiyel seçeneklerin sayısı göz önüne alındığında, bu eşleşmenin bir yere varacağının garantisi yok.

Bununla birlikte, çok fazla seçenek sunulan insanların bunalma ve çeşitli olumsuz duygular yaşama olasılığı daha yüksek. Yani, flört olasılığınız konusunda kendinizi kötü hissediyorsanız, bunun nedeni aşırı sayıda seçeneğe sahip olmanız olabilir. Neyse ki bu olgunun farkına vardığınızda, odağınızı daraltarak ve kendinizi belirli bir kişiye veya uygulamaya adayarak bu döngüden çıkmak nispeten mümkün.

Neden flört konusunda çok fazla seçeneğe sahip olmak sorun olabilir?

Çevrimiçi flörtün yaşamlarımıza girmesiyle, insanlar artık her zamankinden daha fazla flört seçeneğine sahip. Teorik olarak, insanlara uyumlu oldukları bir partner bulmaları için daha fazla fırsat verdiği için bunun iyi bir şey olmasını bekliyoruz.

Ancak araştırmalar, söz konusu çevrimiçi flört olduğunda, çok fazla seçeneğin aslında kötü bir şey olabileceğini gösteriyor. Çevrimiçi flörtün bu kadar zor olmasının nedenlerinden biri, aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla seçenek olması. Biology Letters’da yayınlanan 2011 tarihli bir araştırma, birçok potansiyel partner sunulan kişilerin herhangi bir karar verme olasılığının daha düşük olduğunu gösterdi. Hatta araştırmaya katılanlar, seçeneklerin çokluğundan o kadar bunaldılar ki, seçeneklerini daraltmakta bile zorlandılar!

Seçenek felci örnekleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, seçenek felci sinir bozucu ve bunaltıcı olabilir, ancak çok fazla seçenek sunulduğunda bu şekilde hissetmenin de normal olduğunu hatırlamak önemli. Seçenek felci, çevrimiçi flört dünyasında çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. İşte bazı örnekler:

Hiç kimseyle bağlantı kurmadan flört uygulamalarında gezinerek saatler harcamak. Bir flört uygulamasında biriyle eşleşmek ama onun doğru kişi olduğundan emin olunmadığı için ona mesaj atmamak. Birden fazla kişiyle buluşmak ama hiçbiriyle devam edememek, çünkü kimle iletişimde kalmak istediğine karar verememek. Flört seçeneklerini daima açık tutmak ve daha iyi birini kaçırmaktan korktuğu için asla bir kişiye bağlı kalmamak.

Eğer bunlardan herhangi biri size tanıdık geliyorsa, siz de flört yaşamınızda seçenek felci yaşıyor olabilirsiniz.

Seçenek felcinin nasıl üstesinden gelinir?

Kendinizi çevrimiçi flört uygulamalarında zaman geçirirken seçenek felci yaşarken bulursanız, bunun üstesinden gelmek için yapabileceğiniz bazı şeyler olduğunu unutmayın. İlişki uzmanı ve lisanslı evlilik & aile terapisti Dr. Marisa Cohen şöyle diyor: “Farkındalık uygulamak ve birlikte olduğunuz kişiyle tam anlamıyla ilgilenmek önemli. Belki de gerçekten birbirinize uygun değilsiniz. Ancak yine de birlikte vakit geçirdiğiniz kişiye tam olarak zaman ve ilgi vermiyorsanız, aslında ona adil bir şans vermiyorsunuz demektir.”

Ayrıca çevrimiçi flört uygulamaları kullanırken seçenek felcini yönetmenin diğer yollarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Öncelikle, kime mesaj atacağınız ve yanıt vereceğiniz konusunda daha seçici olmaya çalışın. Gözünüze çarpan herkese mesaj atmak zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Bunun yerine, gerçekten daha iyi tanımak istediğiniz birkaç kişiye odaklanın. İkincisi, kendinize flört uygulamalarına ayırdığınız zamanı sınırlandırın. Profiller arasında gezinmek ve insanlara mesaj göndermek için her gün belirli bir süre ayırın. Süreniz dolduğunda, oturumu kapatın ve bir ara verin. Bu, çevrimiçi flört dünyasında kaybolmaktan kaçınmanıza yardımcı olacak ve olası eşleşmelerle etkileşimlerinize odaklanmanızı kolaylaştıracaktır. Son olarak, çevrimiçi flört uygulamalarının insanlarla tanışmanın yalnızca bir yolu olduğunu unutmayın. Hayatınız için özel birini bulmanın başka yolları da var. Tüm enerjinizi flört uygulamalarında harcamayın ve insanlarla hem yüz yüze hem de çevrimiçi olarak tanışmaya açık olun.

Teknoloji hayatımızın merkezinde olduğu için çevrimiçi flört uygulamaları da yaşamlarımızın bir parçası olabilir. Eğer seçenek felci yaşadığınızı fark ederseniz, yalnız olmadığınızı bilin. Biraz çaba ve farkındalıkla, siz de seçenek felci döngüsünden çıkabilir ve çevrimiçi flört dünyasında başarılı olabilirsiniz.

Karşılaştırmanın memnuniyetsizliği beslediğini bilin

Daha da önemlisi bu olsa gerek! Ne yazık ki filtrelenmiş bir kültürde yaşıyoruz. Yüzümüz, kıyafetlerimiz ya da ilişkilerimiz; hayatlarımızı dünyayla paylaşmadan önce “düzenleme” eğilimindeyiz. Bu yüzden bunu unutmayın ve farkında olmaya çalışın. Partnerinizi diğer insanların partnerlerinin düzenlenmiş versiyonlarıyla ve hatta diğer seçeneklerle karşılaştırmanın ilişkinize hoşnutsuzluk tohumları ekeceğini bilin. İlişkinize ve partnerinize olan bakışınıza nüfuz etmesine izin verdiğiniz şeylere bazı sınırlar koyun.

Konu romantik ilişkiler olduğunda, çok fazla seçeneğe sahip olmak elbette ayrıcalık. Ancak seçme özgürlüğü, fazladan risk ve sorumluluk getirir. Yine de tüm bu tavsiyeleri göz önünde bulundurmak, yeni insanlarla tanışmak ve uyumlu bir partner bulmak konusunda size ilham verebilir.

YORUMLAR

Maksimum karakter sayısına ulaştınız.

Kalan karakter: