Kontür Fırçasıyla İlgili Her Şey!

Kontür fırçaları ne işe yarar ve iyi bir kontür fırçası nasıl olmalı? Bu yazımızda kontür fırçasına dair merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Güzel Kadın

Güzel Kadın

@guzelkadin

Eklenme

:12 Tem 2023 - 22:35

Güncellenme

:17 Haz 2024 - 07:38

Kontür Fırçasıyla İlgili Her Şey!

Ünlülerin favori makyaj hilelerinden biri olan kontür; bronzlaştırıcı, kapatıcı, aydınlatıcı ve fondöten ile yapılabilen bir makyaj işlemi. Kısa sürede ten makyajının vazgeçilmezi olmayı başaran bu uygulama yüzdeki belirli bölgeleri aydınlatmak veya gölgelendirerek küçültmek için tercih edilir. Yüz kontürleme de denilen makyaj hilesinde kullanılan fırça ise kontür fırçası olarak adlandırılır.

Söz konusu işlemlerin etkili ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlayan kontür fırçası özel kıl yapısı ile uygulamanın doğal bir şekilde gerçekleşmesinde rol oynar. Peki, kontür fırçaları ne işe yarar ve iyi bir kontür fırçası nasıl olmalı? Bu yazımızda kontür fırçasına dair merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Kontür Fırçası Nedir, Ne İşe Yarar?

Tüm makyaj işlemlerinde olduğu gibi kontür hilesinde de ürünlerin hangi noktaya ne oranda uygulandığı makyajın iyi görünmesi açısından önemli bir detaydır. Ten makyajında kapatıcı, aydınlatıcı veya fondöten gibi ürünler elmacık kemiklerine ya da aydınlık durması istenen bölgelere sürülmelidir. Bu uygulamanın gerçekleştirildiği makyaj fırçası ise kontür fırçası olarak adlandırılır. Kontür fırçası ile kontür işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Fırça ile yapılan makyajlarda natürel bir görünüm kazanmak mümkün olur. Kontür fırçası ile yapılan uygulamalarda kemik yapısını ön plana çıkarabilirsiniz. Ayrıca highlighter ve aydınlatıcı ile ıslak makyaj uygulamaları yapmak isterseniz içeriğimize göz atabilirsiniz.

 

Kontür Fırçası Nasıl Kullanılır?

Kontür, ten makyajının göz alıcı uygulamaları arasında bulunur. İşlemi gerçekleştirmek için kullanılan fırçalar da işlemin kalitesi açısından son derece önemlidir. Kullanım amacınıza uygun olarak doğru fırçayı belirleyerek kontür işlemine başlayabilirsiniz. Fırça ile uygulama yaparken ürünleri az miktarda alarak cildinizin doğru bölgelerine sürmeye özen gösterin.

Kontür fırçası ile yüzünüzde belirginleştirmek istediğiniz elmacık kemiğinizin altına bronz tonlarda krem veya toz ürünlerle uygulama yapabilirsiniz. Aydınlatıcıyı ise doğal ışık alan bölgelere sürebilirsiniz. Elmacık kemiğinizin tam üzerine uyguladığınız allık da yanaklarınızı renklendirerek yüz hatlarınızın daha vurgulu görünmesine katkı sunar.

Kontür Fırçası Çeşitleri Nelerdir?

Kontür hilesi ile yüz hatlarınızı daha belirgin şekilde ortaya çıkarabilirsiniz. Kontür için tasarlanmış özel fırçalar sayesinde yüzünüze istediğiniz boyutu kolayca kazandırmanız mümkün. İşte çeşitli uygulamalarda kullanabileceğiniz kontür fırçası çeşitleri…

Açılı fırçalar: Açılı kontür fırçası elmacık kemiklerini şekillendirmek ve vurgulamak için tercih edilir. Yüzünüzün tamamında boyutlandırma yaparken açılı fırçalardan yardım alabilirsiniz. Bu fırçalar pudra yapılı ürünlerle birlikte kullanmak için uygundur. Düz uçlu fırçalar: Düz kontür fırçası modelleri elmacık kemiklerini vurgulamak isteyenlere hitap eder. Fırça ucu düz olan ürünler özellikle geniş alanlara uygulama yapmak için tercih edilir. Düz uçlu fırçalar makyaj artistlerinin de en sık kullandığı fırçalardandır. Dikdörtgen fırçalar: Dikdörtgen kontür fırçası modelleri dikdörtgen formda ve düz kesimli kıllara sahip ürünlerdir. Vurgulu duran belirgin yanaklar için bu fırçalar tercih edilebilir. Özellikle net hatlı kontür sevenler için ideal olan fırça, pudra formlu ya da kremsi yapıdaki tüm ürünler için idealdir.

Kontür Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kontür uygulamasını düzgün bir şekilde gerçekleitirmenin sırrı doğru fırça seçimindedir. Kontür fırçası seçerken şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

Kontür fırçaları yapısı gereği açılı ve sık kıllıdır. Fırça seçiminde yumuşak kıllı ürünler seçerek karıştırma işlemlerini daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Kontür işlemi için açılı ve kesik fırçalardan da yardım almak mümkün. Yüzün eğimli yapısına uyum sağlayan kesik fırça modelleri özellikle cildinde belirgin bir görünüm yakalamak isteyenler için uygundur. Açılı kontür fırçalarının kullanımı son derece kolaydır. Eğer kontür işlemini ilk defa deneyecekseniz açılı fırça çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz. Düz uçlu fırçalar hem pudra formlu hem de kremsi yapıdaki tüm ürünlerle kullanmak için idealdir. Eğer katalog veya reklam çekimi gibi profesyonel makyaj uygulamaları gerçekleştirecekseniz dikdörtgen kontür fırçaları ile heykel gibi görünen vurgulu uygulamalar yapabilirsiniz.

Siz de kontür hilesini makyaj uygulamalarında denemek için ihtiyacınıza uygun kontür fırçaları arasından seçim yapabilirsiniz. Makyajınızı çıkarırken ise Simple Micellar Makyaj Temizleme Suyu ürününden yardım alabilirsiniz. Makyaj suyu cildinizi tahriş etmeden tüm makyaj kalıntılarını cildinizden hızla uzaklaştırır ve cildi tazeler.

YORUMLAR

Maksimum karakter sayısına ulaştınız.

Kalan karakter: