Yılın En Büyük Güzellik Trendi: Nostalji

Geçmişten gelen bu ikonik görünümler 2022'de yeniden hayat buluyor!

Güzel Kadın

Güzel Kadın

@guzelkadin

Eklenme

:08 Eki 2022 - 17:42

Güncellenme

:24 Tem 2024 - 19:07

Yılın En Büyük Güzellik Trendi: Nostalji

Nostalji bir süredir zaten trend; ancak 2022’de adeta zirvesini yaşıyor. Pastel tonlarla kaplanmış göz kapaklarından parıldayan dudaklara, 90’larda moda olan makyaj ve saç stillerini sosyal mecraların tamamında görebilirsiniz. Güzellik trendleri, doğası gereği döngüsel olsa da nostaljinin şu anda böylesine ilgi çekmesinin özel bir nedeni var!

2012 yılında Journal of Consumer Research’te yayınlanan bir araştırmaya göre nostalji, daha güçlü bir sosyal bağlılık duygusu oluşturmaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda kişinin duyuları için rahat ve yumuşak bir battaniye görevi görüyor; kaygı ve strese bağlı duyguları bir kenara iterken güvenlik ve emniyet duygularını zihnin önüne getiriyor. Nostalji kavramı, içerisinde geçmişe dair bir hüzün içerse de aslında kişinin geleceğe bakışı üzerinde de etki sahibi. ResearchGate’de yayınlanan başka bir çalışma, nostaljinin gelecek yıllar hakkındaki iyimserliği artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor!

2020’den sonra, özellikle çağa hakim olan trendler sadece eğlenceli olduğu için, insanların güzellik ilhamı için geçmişe bakma nedenleri anlaşılabilir. Söz konusu hafıza olduğunda, kötü anlardan çok iyileri hatırlamanız daha olası. Bu nedenle nostalji, pandemiyle geçen ve dokunmaya hasret kaldığımız bu dönemde bize başkalarıyla sosyal bağlar kurmanın bir yolunu sunarken, günümüzün belirsiz doğasından bir kaçış imkanı da tanır…

İster geçmişteki güzellik anlarını hatırlamak ister yeni bir görünümü denemek isteyin, 2022’nin güzellik trendlerini aşağıda bulabilirsiniz. Zaten birçoğunu sadece yeniden hatırlayacaksınız.

Yüksek kontrastlı saç renkleri

90’ların sonlarında her kırmızı halıda, saçlarda iki tonlu vurgular vardı. Saçınızın tamamında parlak renkli çizgiler yaratmak yerine, bu trendin daha modern bir versiyonu, çarpıcı bir ifade için yüzü çerçeveleyen saç tellerine canlı tonlar yerleştirmek.

Kahverengi ruj

Söz konusu dudak renkleri olduğunda, kahverengi hemen her cilt tonunda harika görünür. Bu nostaljik görünüm için dudaklarınıza hafif bir dudak kalemi uygulayın ve daha dramatik bir görünüm benimseyin. Hangisini seçerseniz seçin, bu trende ayak uydurmak için dudağınızın ortasına bir miktar parlaklık ekleyin.

Mor göz farı

2000’lerin başı, yumuşak mor pastellerle kaplı göz kapaklarını akla getiriyor. Menekşe rengi hala popüler, ancak bu görünümün 2022 yorumu daha canlı bir renk doygunluğu içeriyor. Gözlerinize derinlik ve boyut kazandırmak için gözlerinizin köşelerine biraz pigment ekleyin.

Dudak parlatıcısı

Basit bir dudak parlatıcısı dokunuşunun görünümünüz üzerindeki etkisi, 90’ların sonlarından beri değişmemiş olsa da formüller kesinlikle değişti. Artık yapışkan dokulu parlatıcılarla uğraşmanıza gerek yok. Günümüzün dudak parlatıcıları hyalüronik asit, gliserin, E vitamini gibi dudaklarınızı besleyecek ve nemlendirecek bileşenler içeriyor.

Işıltılı vücutlar

Şöyle bir geçmişe dönecek olursak 90’larda ünlülerin vücutlarını ışıl ışıl gördüğümüzü hemen hatırlarsınız. Şimdilerde cilt için bir vurgulayıcı görevi gören ince bir parlaklık yeniden trend. Sıcak bir ışıltı için ışıltı veren vücut losyonlarını köprücük kemiğinizin yüksek noktalarına ve omuzlarınıza parmaklarınızı kullanarak uygulayın.

Buzlu dudaklar

Işıltı sadece vücut için trend değil. Örneğin içerisinde metalik ışıltılar barındıran bir ruj deneyin. Makyajınıza yapacağınız bu tür bir dokunuş yüzünüze hafif bir ışıltı ekler. Rujunuzu ise ince bir kat şeklinde uygulamayı unutmayın.

Yüze düşen saç tutamları

Dağınık topuzunuzu yanlardan kenarlara düşen saç tutamlarıyla tamamlamaya ne dersiniz? Bu basit ekleme size son derece trend ve nostaljik bir görünüm kazandıracak. Saçlarınızı kıskaçlı bir tokayla dağınık topuz yapın, hafifçe spreyle sabitleyin, yanlardan yüzünüzü çerçevelemek için birkaç gevşek saç tutamı bıraktığınızdan emin olun.

Parıltılı göz farı

Parıltılı bir etki yaratmak için göz kapaklarınıza parlak bir göz farı uygulamak hem eğlenceli hem de gösterişli bir vurgu. Baz olarak pudra uygulayın. Parıltılı göz farını uygulayın ve dağıtın. Birkaç kat maskara ile göz makyajınızı tamamlayın.

Kelebek klipsler

2000’lere hükmeden tek saç aksesuarı kıskaçlı tokalar değildi, kelebek klipsler de o yılların imzasıydı. Bu aksesuarları farklı şekil ve boyutlarda bulmak mümkün. Bunları atkuyruğunuzun dibine yerleştirin veya yüzü çerçeveleyen örgülerinizi süslemek için kullanın.

YORUMLAR

Maksimum karakter sayısına ulaştınız.

Kalan karakter: